آبشارهای مشگین شهر

آبشار گؤرگؤر مشکین چایی Gurgur Waterfall

آبشار مسیر رود مشکین چایی، ییلاقات سامانلی مشگین شهر

برای ورود به صفحه کلیک کنید

توضیحات

  • عکس پس زمینه از: شهروز عبادی

آبشار گؤرگؤر مشکین چایییکی از زیباترین و پرآب ترین آبشارهای مشگین شهر می باشد که ،در دامنه شمالي كوه سبلان در مسیر رودخانه مشکین چایی و در منطقه ییلاقی سامانلی واقع شده است. نزدیکترین روستاها به این آبشار روستاهای اندزق (پیرعلی) و ساچلو می باشند. این آبشار تقریبا ۲۰ متر ارتفاع داشته و دارای ۲۰۰ متر مربع محوطه گردشگاهي می باشد. در بالا دست این آبشار ییلاقات سامانلی واقع شده است که در فصول گرم سال میزبان عشایر دامدار می باشد. ضمن اینکه این آبشار در اکثر فصول سال میزبان خیل عظیمی از طبیعت دوستان و کوهنوردان می باشد.

در مسیر رودخانه مشکین چایی و بالاتر از آبشار گؤرگؤر (فاصله حدود ۲٫۵ کیلومتری)، آبشار دیگری نیز وجود دارد که نسبتا ارتفاع کمتری داشته اما دارای پهنای بیشتر می باشد.

رودخانه پرآب مشکین چایی که از کوههای ییلاقات سامانلی سرچشمه می گیرد تامین کننده نیاز زراعی کشاورزان روستاهای ساچلو، حصار، آلوچ و چتز (خورشید آباد) می باشد.

این آبشار از نزدیکترین روستا، یعنی روستای اندزق، تقریبا ۶ کیلومتر فاصله داشته و به علت کوهستانی بودن مسیر و دارا بودن پستی ها و بلندی های زیاد، فاقد مسیر ماشین رو می باشد، لذا دسترسی به آن از روستای اندزق تنها با پای پیاده ممکن بوده و طی این مسافت با پای پیاده، در کمتر از ۳ ساعت میسر نخواهد بود. دسترسی به آبشار از طریق جاده ییلاقی ماشین رو هم میسر می باشد. بدین منظور باید جاده خاکی ییلاقی بالادست روستای چتز (خورشید آباد) را طی نمود و پس از مسافتی حدودا ۱۰ کیلومتر به تپه بالای دره آبشار رسید. البته پس از رسیدن به تپه مذکور، طی مسافتی حدودا نیم ساعته با پای پیاده برای مشاهده آبشار ضروری است.

روستای زیبای اندزق (پیرعلی) در غرب مشگین شهر، پس از روستاهای عور و مجنده واقع شده و با مرکز شهر ۱۱ کیلومتر فاصله دارد. جاده روستا هموار و فاقد پستی و بلندی می باشد.

تصاویر:

آدرس:

استان اردبیل ـ شهرستان مشگین شهر ـ ۶ کیلومتری روستای اندزق ـ ییلاق سامانلی

موقعیت آبشار گؤرگؤر بر روی نقشه گوگل:[لطفا گزینه Satellite را فعال سازید]

[باتوجه به تحریم دامنه های ایرانی توسط گوگل، نقشه های درون سایتی با خطا مواجه می شوند لذا با کلیک روی لینک زیر می توانید مستقیما به مسیر مورد نظر بروید]

https://goo.gl/maps/4qAxgmFwGpo

1+
تگ ها
برای ورود به صفحه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *