آثار تاریخی مشگین شهرجاذبه های طبیعی توریستی مشگین شهر

منطقه گندیمان Gendiman Site

منطقه بکر و حفاظت شده گندیمان در مشگین شهر

برای ورود به صفحه کلیک کنید

توضیحات

  • عکس پس زمینه از: شهروز عبادی

گندیمان (با تلفظ های گندیمن، گن دومان، گلدی مان، گیل دیمان) نام منطقه ای است بکر و زیبا در بخش مرادلو مشگین شهر در استان اردبیل. این منطقه، که به دلیل وجود گونه های مختلف گیاهی و حیوانی یکی از مهمترین و بزرگترین زیستگاههای استان و حتی کشور به شمار می رود، یک منطقه حفاظت شده می باشد که به عنوان منطقه شکار ممنوع در نظر گرفته شده است. این طبیعت بکر در ۸۰ کیلومتری شمال مشگین شهر و در غرب جاده ارتباطی مشگین شهر ـ مغان واقع شده است و مساحت آن حدود ۳۰ هزار هکتار می باشد.

قلعه گندیمان که در نزدیکی روستای گیله درق (گیله دره یا کله درق) و در فاصله حدودا ۵ کیلومتری آن واقع شده است بر روی تپه ای صخره ای در بالای کوه گندیمان قرار گرفته که دستیابی به آن بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد. البته هیچ نشانه ظاهری از قلعه باقی نمانده و تنها صخره های بزرگ هستند که خودنمایی می کنند. اما اخیرا نشانه هایی از آثار تاریخی قدیمی از جمله نشانه های یک بنای قبل از صفویان، قبور ما قبل اسلام و موارد ساروج مالی شده نزدیک به نوک کوه گندیمان و چند غارسنگی لوله ای شکل مربوط به عصر ماقبل تاریخ در نزدیکی قله یافت شده است. شایع است که مادر شاه طهماسب هم مدتی در این منطقه ساکن بوده است.

منطقه بکر گندیمان دارای پوشش گیاهی و جنگلی منحصر به فرد و در برخی مناطق بسیار متراکم، از جمله درختان زرشک، زلزالک، گردو و … می باشد. ضمن اینکه این منطقه به عنوان زیستگاهی برای انواع وحوش و پرندگان از جمله خرس، گرگ، روباه، گراز و … می باشد.

تصاویر:

آدرس:

استان اردبیل ـ جاده مشگین شهر به مغان ـ پس از روستای سیدلر ـ فرعی روستای کنده ـ روستای گیله دره (فاصله از مشگین شهر ۸۰ کیلومتر)

موقعیت قلعه گندیمان بر روی نقشه گوگل: [لطفا گزینه Satellite را فعال کنید]

[باتوجه به تحریم دامنه های ایرانی توسط گوگل، نقشه های درون سایتی با خطا مواجه می شوند لذا با کلیک روی لینک زیر می توانید مستقیما به مسیر مورد نظر بروید]

https://goo.gl/maps/RayNQRtHkN32

2+
تگ ها
برای ورود به صفحه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *