سدها و دریاچه های مشگین شهر

سایر سدهای مشگین شهر Meshgin Shahr Other Dams

سایر سدهای موجود در شهرستان مشگین شهر

برای ورود به صفحه کلیک کنید

توضیحات

  • عکس پس زمینه از: بهزاد جهانگیرزاده

با توجه به وفور نعمت خدادادی چشمه های آب و تشکیل یافتن رودخانه های بزرگ و کوچک در سطح شهرستان مشگین شهر، سدهای بزرگ و کوچک زیادی در سرتاسر این شهرستان و در مسیر رودخانه ها برای تامین نیازهای کشاورزان و باغداران در فصول کم آب سال، احداث شده اند.

علاوه بر سدهای مهم، سبلان، دوشانلو، مزرعه جهان و قره قیه سایر سدهای شهرستان مشگین شهر بدین صورت می باشند:

ـ سد قصابه: این سد خاکی در نزدیکی شهر قصابه در ۱۵ کیلومتری غرب مشگین شهر قرار داشته و از آب مشکین چایی تامین می شود. آن به همت جهاد کشاورزی شهرستان مابین سالهای ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶ مورد احداث و بهره برداری قرار گرفته است.

ـ سد ارباب کندی: این سد خاکی در بخش مشکین شرقی و در روستای ارباب کندی در ۴۵ کیلومتری مشگین شهر واقع شده است. تاریخ احداث آن سال ۱۳۷۰ توسط جهاد کشاورزی می باشد.

ـ سد اونار: این سد خاکی در روستای توریستی اونار در ۳۰ کیلومتری شرق مشگین شهر واقع شده است. آب سد از رودخانه اونار چایی تامین شده و بین سالهای ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸ به همت جهاد کشاورزی شهرستان مورد بهره برداری قرار گرفته است.

ـ سد اینچه نو: این سد خاکی در ییلاق اینچه نو در جنوب شهرستان مشگین شهر و بالاتر از روستای آقبلاق واقع شده است. آب سد از طریق آبراهه اینچه نو تامین می شود. این سد در سال ۱۳۶۶ به همت جهاد کشاورزی شهرستان مورد بهره برداری قرار گرفته است.

ـ سد بیگ باغلو: این سد خاکی در ۳۵ کیلومتری شمال شرقی مشگین شهر در بخش ارشق قرار گرفته است. آب آن از رودخانه هم نام بیگ باغلو تامین شده و در سال ۱۳۸۵ مورد احداث و بهره برداری قرار گرفته است.

ـ سد لنج آباد: این سد خاکی در نزدیکی روستای لنج آباد در ۵۴ کیلومتری شرق مشگین شهر (بالاتر از روستای اونار) واقع شده است. زمان احداث سد سال ۱۳۶۵ می باشد.

ـ سد ینگجه (یئجه): این سد خاکی در ۲۵ کیلومتری غرب مشگین شهر و در نزدیکی روستای ینگجه (با تلفظ محلی یئجه) واقع شده است. آب سد از رودخانه شیخلار چایی تامین شده و در سال ۱۳۷۶ مورد بهره برداری قرار گرفته است.

ـ سد ساطی: سد خاکی ساطی در نزدیکی روستایی به همین نام در غرب مشگین شهر و در فاصله ۲۶ کیلومتری از این شهرستان واقع شده است.

ـ سد احمدبیگلو: این سد بزرگ، که به همت امور آب استان در حال احداث می باشد مراحل پایانی ساخت خود را سپری کرده و بزودی آبگیری می شود. سد احمدبیگلو در نزدیکی روستایی به همین نام در غرب مشگین شهر و در فاصله ۱۵ کیلومتری آن قرار دارد.

تصاویر:

موقعیت سد قصابه بر روی نقشه گوگل:

[باتوجه به تحریم دامنه های ایرانی توسط گوگل، نقشه های درون سایتی با خطا مواجه می شوند لذا با کلیک روی لینک زیر می توانید مستقیما به مسیر مورد نظر بروید]

https://goo.gl/maps/t7bEwHhKoWz

 

موقعیت سد ارباب کندی بر روی نقشه گوگل:

https://goo.gl/maps/7GEgNDokQV92

 

موقعیت سد اونار بر روی نقشه گوگل:

https://goo.gl/maps/bEZtS24XJuz

 

موقعیت سد اینچه نو بر روی نقشه گوگل:

https://goo.gl/maps/iH5mCcYuCr72

 

موقعیت سد لنج آباد بر روی نقشه گوگل:

https://goo.gl/maps/UZzF4N8ck9J2

 

موقعیت سد ینگجه بر روی نقشه گوگل:

https://goo.gl/maps/W7UmUso3w782

 

موقعیت سد ساطی بر روی نقشه گوگل:

https://goo.gl/maps/31Ww614LBM32

0
تگ ها
برای ورود به صفحه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *