آثار تاریخی مشگین شهرمناطق نمونه گردشگری مشگین شهر

بقعه شیخ حیدر Sheikh Heydar Tomb

مجموعه تاریخی منصوب به شیخ حیدر پدر شاه اسماعیل، اولین پادشاه صفویه

برای ورود به صفحه کلیک کنید

توضیحات

  • عکس پس زمینه از: ایمانعلی ایمانی

این بنای تاریخی منصوب به شیخ حیدر، پدر شاه اسماعیل، اولین پادشاه دوره حکومت صفویه می باشد.

مقبره شیخ حیدر، که زمانی بین بومیان به امامزاده مشهور بوده است، از قسمت بیرونی به شکل برج مدور و از قسمت درون به شکل ۱۲ ضلعی است. بلندی این بنا ۱۸٫۵ و قطر آن ۱۰٫۵ متر بوده و در دو طبقه زیرین سردابه و فوقانی ساخته شده است که بصورت برج استوانه ایی مدور می باشد. این بنا از خارج با کاشیهای فیروزه ای رنگ به آیات ۲۷، ۲۸ و ۲۹ سوره فتح و همچنین لفظ جلال اله در اشکال مختلف و با خطوط کوفی بنائی مزین شده است. در طبقه زیرین و داخل سردابه ۷ قبر وجود دارد که ۶ قبر موجود در وسط گنبد و یکی از قبر ها به صورت مجزا در انتهای سردابه جای گرفته است.

در مورد قدمت بنا و تاریخ احداث آن اظهارات گوناگونی ابراز شده است. دونالد ویلبر، معتقد است این بنا از آثار قرن هفت و هشت هجری قمری است و در دوره صفویه به تکمیل و کاشیکاری آن همت گماشته شده است. با توجه به تخریب کتیبه برجامانده مقبره، هیچ سند و مدرکی دال بر احداث این بنا در دست نبوده است. اما در سالهای اخیر توسط آقای قوچانی کارشناس سازمان میراث فرهنگی کشور، کتیبه موجود بر سر در ورودی این برج بازخوانی شده و قدمت آن به سال ۷۳۱ هجری قمری یعنی دوره حکومت ابو سعید بهادرخان آخرین حکمران سلسله مغول در ایران نسبت داده شده است. این بنا در تاریخ ۱۳۱۱٫۴٫۱۸ هجری شمسی تحت شماره ۱۸۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در سال ۱۳۸۰ طرح ساماندهی حریم بقعه شیخ حیدر در جلسه هیئت دولت به تصویب رسید که آن شامل تملك خانه هاي اطراف بقعه ، احداث فضاهاي آموزشي ، پاركينك، موزه كتابخانه و غيره مي باشد. قسمتهای اجرا شده و یا در حال اجرا شامل رواقها، مسجد جنت سرا، موزه، اداره، قسمت تجاری و پارکینگ، فروشگاه زنجیره ای، سالن نمایشگاه کتاب، سالن نمایشگاه صنایع دستی، سالن آمفی تئاتر، سالن پذیرایی، فضای ارتباطی و مصلی میباشد.

با توجه به بازسازی های صورت گرفته در چند سال اخیر، هم اینک مصلی، بازارچه، سالن نمایشگاه، پارکینگ و برخی از قسمتهای دیگر مجموعه شیخ حیدر احداث گردیده شده و بقیه بخشها دردست احداث می باشد. این مجموعه به عنوان محلی برای برگزاری نمایشگاههای فصلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تصویر ۳۶۰ درجه:

عکاسی و تولید توسط: مهدی صادقی راد  |  توجه: لود عکس ممکن است کمی زمان ببرد، لطفا منتظر بمانید

تصاویر:

آدرس:

استان اردبیل ـ مشگین شهر ـ میدان امام ـ خیابان باهنر شمالی (مشهور به خیابان نصرآباد)

موقعیت مجموعه شیخ حیدر بر روی نقشه گوگل:

[باتوجه به تحریم دامنه های ایرانی توسط گوگل، نقشه های درون سایتی با خطا مواجه می شوند لذا با کلیک روی لینک زیر می توانید مستقیما به مسیر مورد نظر بروید]

https://goo.gl/maps/AZmiZodqRYs

1+
تگ ها
برای ورود به صفحه کلیک کنید

2 thoughts on “بقعه شیخ حیدر Sheikh Heydar Tomb”

  1. سلام بدلیل عدم دسترسی به فضای داخلی بقعه در پست اینستاگرامم از عکس فضای داخلی بقعه که توسط جناب ایمانعلی ایمانی گرفته شده استفاده نمودم . نام کامل ایشان و نام سایت شما رو هم که عکس رو به امانت گرفتم برده ام امیدوارم رضایت داشته باشید در غیر اینصورت بفرمایید تا حذفش نمایم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *